Jak funguje družstevní výstavba?

Družstevní výstavba je skvělou alternativou pro všechny, kteří hledají nový byt bez hypotéky. Příjemcem bankovního úvěru na jednotlivé byty je totiž celé družstvo, nikoliv pouze Vy. Vy jste jedním z členů družstva. Abyste se jím stali, musíte uhradit tzv. družstevní podíl, na počátku výstavby alespoň 25% z ceny bytu.

Číst více

Výhody družstevního bydlení

Družstevní bydlení šetří čas i peníze jak při koupi, tak i prodeji bytu. Při jeho koupi totiž nemusíte složitě dokládat příjmy ani shánět dokumenty k nemovitosti. Navíc platíte pouze zápisné za členství v družstvu, základní členský vklad a 25% ceny bytu, kdežto hypotéku si berete na mnohem větší částku (zpravidla až 80 % -90% ceny bytu).

Číst více

Jak to probíhá?

1. Máte-li zájem o byt, stanete se členem družstva.
2. Uhradíte 25 a více % z celkových nákladů vybraného bytu.
3. Zbývající část splácíte družstvu průměrně 25 let ve formě měsíčních nájmů.
4. Po uhrazení celé sumy ceny bytu včetně bankovního úvěru (což může být i dříve než za 25 let) si byt můžete převést do osobního vlastnictví.

Pro koho je družstevní bydlení správnou volbou?

Bydlení pro mladou rodinu

„Chceme se usadit a zrovna čekáme mimčo. Hypotéka je pro nás nedosažitelná, protože s mateřskou i rodičovskou banky příliš nepočítají, a navíc se dneska dost zpřísnily ty podmínky.“

Pro mladé lidi je společná hypotéka obrovským a často stresujícím závazkem. Rodiny, ve kterých je jeden

Bydlení pro živnostníky

„Jsem živnostník, a i když vydělávám dostatek peněz, protože po řemesle je velká poptávka, banka mi hypotéku nedá, znáte to. Rád bych bydlel ve svém, ale tři milióny mi v bance prostě nepůjčí.“

Řada drobných živnostníků či podnikatelů nedosáhne u banky na hypotéku, přestože si vydělají dostatek

Bydlení pro seniory

„Naše děti jsou už dospělé a my bychom jim chtěli pomoci se zajištěním vlastního bydlení. Máme zbytečně velký byt, kde jsme sami dva. Ten bychom chtěli nechat dceři s rodinou a dětmi a přestěhovat se někam do menšího, nejlépe do centra, abychom měli všechno hezky blízko. I když něco naspořeno máme, na nový byt někde v centru to není.“

Bydlení pro singles

„Žiju v nájmu a ráda bych si pořídila vlastní byt, ale nechci se uvazovat k hypotéce. Co když se nakonec budu chtít přestěhovat do jiného města nebo země?“

Hypotéka je pro dnešní mladou a vydělávající si generaci singles zbytečné břímě. I oni by však rádi bydleli ve vlastním bytě. A v případě, že se najednou rozhodnou odstěhovat

Investor

„Z podnikání a dědictví jsem získal nějaké peníze, ale nechávat je jen tak ležet v bance není dneska vůbec výhodné. Na druhou stranu nejsem žádný hazardér, abych si nakoupil fůru akcií a pak se klepal, jestli se to nějak nezvrtne. Nechci ani utrácet za drahá auta a podobné blbiny. Vím, že investice do nemovitostí, například bytů, je jistota.