Výhody družstevního bydlení

Družstevní bydlení šetří čas i peníze jak při koupi, tak i prodeji bytu. Při jeho koupi totiž nemusíte složitě dokládat příjmy ani shánět dokumenty k nemovitosti. Navíc platíte pouze zápisné za členství v družstvu, základní členský vklad a 25% ceny bytu, kdežto hypotéku si berete na mnohem větší částku (zpravidla až 80 % -90% ceny bytu).


Prodej družstevního bytu, fakticky převod družstevního podílu na jinou osobou, je také velmi jednoduchá záležitost: stačí vám k němu písemná dohoda, a dále platíte drobný poplatek za převod družstevního podílu. Nemusíte se proto starat o složité papírování či poplatek za předčasné splacení hypotéky. Neplatíte ani žádnou daň za nabytí nemovitosti, protože byt je družstva a převodem družstevního podílu se vlastník bytu nemění. V katastru nemovitostí je jako vlastník bytu zapsáno bytové družstvo, nikoliv jeho člen.
Převod družstevního podílu, lidově nazývaný „prodej“ družstevního bytu probíhá za tržní cenu, která u nemovitostí v centrech velkých měst v čase trvale roste. Vlastnictví družstevního podílu je tak vhodné i pro investory.
Financování družstevního bydlení je v porovnání s hypotékou přístupnější širšímu spektru žadatelů. Klientem banky totiž nejsou jednotlivci, ale bytové družstvo. Členové družstva pak tedy nesplácejí bance, ale družstvu, které bývá v mnoha ohledech vstřícnější. Na kvalitní bydlení tak snáze dosáhnou i mladé rodiny, živnostníci, senioři i investoři.