Bydlení pro seniory

„Naše děti jsou už dospělé a my bychom jim chtěli pomoci se zajištěním vlastního bydlení. Máme zbytečně velký byt, kde jsme sami dva. Ten bychom chtěli nechat dceři s rodinou a dětmi a přestěhovat se někam do menšího, nejlépe do centra, abychom měli všechno hezky blízko. I když něco naspořeno máme, na nový byt někde v centru to není.“

Senioři řeší často opačný problém, než mladí lidé: nechtějí jít do většího, ale do menšího a lépe vybaveného a dostupného bytu. A navíc tím často chtějí pomoci svým dětem či vnoučatům, které velký byt využijí mnohem lépe.

Družstevní bydlení se proto seniorům vyplatí

1. I když nemáte miliony v bance, není problém, abyste si družstevní bydlení pořídili – družstevní podíl není vysoký a pak splácíte klasický nájem. To samé platí, i pokud chcete pořídit bydlení svým dětem – zaplatíte zhruba čtvrtinu hodnoty bytu a děti následně platí klasický nájem. A za 25 let je celý byt jejich.

2. Jednoduchost financování, prodeje nebo koupě družstevního bytu je v porovnání s hypotékou výrazná. S bytem tedy můžete snadno disponovat a myslet na vnoučata.

3. Družstevní bydlení je součást dědictví, dědicové proto mohou ve splácení snadno pokračovat.

4. Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví je po jeho zaplacení v současnosti otázka několika dní.

5. Pořízení družstevního bytu s následným převodem do osobního vlastnictví vychází často o stovky tisíc korun levněji než při financování přes hypotéku.