Jak to chodí v zahraničí

Družstevní bydlení není přežitek, ale alternativní řešení, jak v moderní době bydlet za rozumné peníze. Tato forma bydlení je už řadu let běžná i v zahraničí.

germany 2888541 640Německo
Díky průmyslové revoluci vznikla v Německu v 19. století řada bytových družstev, která vydržela až do dnešní doby. V současnosti existuje u našich západních sousedů přes 2.000 bytových družstev, která spravují zhruba 2 miliony bytů, v nichž bydlí více než 3 miliony členů. V porovnání s průměrným platem patří berlínské byty k těm nejlevnějším v metropolích celé Evropské unie. A to i díky snáze dostupným družstevním bytům.

 

flag finland 1159953 640Finsko
I severské národy využívají výhod družstevního bydlení. Například ve Finsku je družstevní vlastnictví běžnou formou držení nemovitosti, která je přímo regulována zákonem. Finská družstva jsou (neziskové) společnosti s ručením omezeným, v nichž získávají jednotliví členové úměrný podíl podle počtu m2 svého bytu. Podíly ve finských družstvech se kupují na volném trhu, a protože ke koupi není třeba schválení rady, jedná se o často vyhledávanou formu spoření či soukromé investice. První finské družstevní byty byly postaveny už kolem roku 1900 v helsinské čtvrti Katajanokka.

american flag 2144392 640USA
Družstevní výstavbou je proslaveno i nejlidnatější město USA, New York. Přestože tradice družstevního bydlení v New Yorku sahá až do 19. století, vznikla značná část družstevních bytů až v 80. letech 20. století jako způsob, jak využít velké a staré nerentabilní budovy. Z řady těchto bytů se dnes stalo luxusní bydlení, hlavně na Manhattanu. Nové členy družstva musí v Americe schválit družstevní rada, která preferuje hlavně lidi s plánem založit si rodinu.

Zdroj: www. druzstevnivystavba.cz