Nemám vlastních 25%

Jak financovat družstevní podíl, který činí 25 % z celkových nákladů na pořízení bytu?
Nemáte-li zpočátku k dispozici 25 % z celkových nákladů na pořízení bytu, abyste mohli začít využívat družstevní bydlení, existuje několik cest, které vám potřebné finance poskytnou.

Stavební spoření – postačí jen 10% ceny bytu z vlastních zdrojů
Máte-li uzavřené stavební spoření alespoň 12 měsíců a naspořeno alespoň 10 % z cílové částky, můžete si vzít úvěr do výše 2 000 000 korun. To je částka, která vysoce převyšuje požadavek na úhradu 25% ceny bytu. Nemáte-li naspořeno požadovaných 10 % z cílové částky, můžete částku vložit jednorázově. V případě, že máte k dispozici více stavebních spoření, můžete částky sčítat.

Bankovní půjčka
Banky v současnosti půjčují částky až do 1 mil. Kč na bydlení nebo i tzv. na cokoliv. Tyto půjčky jsou limitovány pouze Vaším příjmem a není k nim třeba zástava žádné nemovitosti. I při průměrných příjmech domácnosti si lze významnou část 25% ceny bytu touto formou půjčit.

Budete-li mít k dispozici například 100 tis. Kč vlastních úspor, vezmete bankovní půjčku ve výši 650 tis. Kč, můžete se ucházet o družstevní byt v celkové hodnotě 3 mil. Kč.

Prodej nemovitosti
Bydlíte-li ve vlastním bytě, který vám přestal vyhovovat, existuje jednoduché řešení – můžete jej prodat a utrženými penězi financovat 25% družstevní podíl. Z 1+kk se tak velmi pravděpodobně snadno dostanete k možnosti pořídit si třeba byt 3+kk.

Cesta může být ale samozřejmě také opačná. Máte-li velký byt, který už nevyužijete, můžete jej prodat a pořídit si menší a útulnější. Se zbytkem peněz pak můžete financovat třeba družstevní bydlení svých dětí.

Stavební bytové družstvo SEVER, které je partnerem tohoto projektu a v případě Vašeho zájmu může nabídnout odkup Vašeho bytu za příznivou cenu s následným uzavřením nájemní smlouvy až do doby kolaudace nové družstevní výstavby. Z  kupní ceny nemovitosti můžete financovat 25 % družstevního podílu nebo i více podle vašeho rozhodnutí.